Як вибрати ліс для зрубу

Основним конструкційним матеріалом, з якого рубають зруби, є стройова сосна віком від 120 років і вище, причому найбільш якісна деревина у сосен з північних районів Росії — карельської, ангарської і архангельської. Причини більшої міцності північної сосни полягають в суворих умовах її зростання. Морозна і довга зима, сухе і коротке літо північних кліматичних зон не дозволяють дереву нарощувати товсті річні кільця, як у сосен з південних широт — дистанція між річними кільцями північних сосен не перевищує 2-3 мм, в той час, як дерева, що ростуть південніше, нарощують до 10 мм за календарний рік. Чим товще річні кільця на зрізі сосни, тим більше рыхла її деревина, відповідно, така колода менш міцно, значно розтріскується при усадці, має більший відсоток усушки. Усушка колод сосни звичайної (Pinus sylvestris L), в залежності від території зростання, така: архангельська, ангарська і карельська сосна — не більше 4%; вологодська і кіровська — до 6%; костромська — близько 7%; ярославська, тверська і смоленська — близько 10%.

Якість деревини, а значить і довговічність зрубу, залежить не тільки від території зростання сосни, але і від конкретних умов, в яких росло дерево. Деревина сосни, росшей на сухих малопородных пагорбах, щільна і мелкослойная, має насичений темно-червоний або жовтий-червоний колір ядра — це кондовая сосна, що представляє собою цінний будівельний матеріал. Якщо ж сосна виростала на родючих ґрунтах і не бракувало у волозі, то її деревина більш пухку і крупнослойная, а ядро має блідо-жовтий колір, то це мяндовая сосна і її механічні характеристики значно поступаються деревині кондовою сосни. Для рубки зрубу потрібно тільки кондовая сосна.

Оптимальна товщина колод, з яких слід створювати зруб, пов’язана з кліматичними умовами в місці майбутньої експлуатації рубаного будинку. Якщо найбільші негативні температури зимового сезону в даній місцевості досягають 30 °С, то діаметр маковиць житлового зрубу у верхньому отрубе повинен бути не менше 240 мм, господарських будівель — не менше 200 мм. Зрозуміло, майбутній хазяїн будинку може придбати колоди більшого діаметра, підвищуючи тим самим теплостійкість стін зрубу, однак це збільшить витрати на будівництво, т.к. може зажадати залучення додаткової будівельної техніки, наприклад, підйомного крана. Крім того — чим більше діаметр колоди, тим довше доведеться витримувати зруб для усушки, відведеного на це одного року може бути недостатньо.

Усталену думку про більшої придатності сосни, зрубаної взимку для рубки зрубу, не витримує наукового підходу. Згідно проведених ними досліджень, вологість найбільш цінною частини деревини сосни — щільного ядра — під час календарного року практично незмінна, її середнє значення складає 33%. А ось вологість молодих і менш щільних клітин стовбура сосни, що утворюють заболонь (її середня вологість 112%), значно зростає з листопада по лютий і є найменшою з липня по серпень, тобто результати досліджень показали повністю зворотні народної чутці результати. Найбільш ймовірні причини, які зробили зрубану взимку сосну «краще» сосни літньої рубки: взимку обсяги сільськогосподарських робіт селян знижувався до мінімуму, з’являлося надлишкове час для заготівлі колод; транспортування лісу саньми по снігу дозволяла проводити її безпосередньо через орні землі, влітку ж доводилося возити возами в об’їзд, причому колісні вози брали менше вантажу, ніж сани з полозами.

З’ясувати, який — зимовий та літній — ліс вам пропонують або з якого лісу створений готовий зруб можна наступними способами:

  • наявність фрагментів кори на окоренном колоді означає з великою ймовірністю, що воно зрубано взимку. В морози повністю видалити кору на стовбурі вкрай важко;
  • через кілька місяців після рубки заболонь зрубаних взимку сосен починає синіти під впливом грибків і тепла. При виявленні синяви в початковій стадії на зовнішніх шарах ошкуреного колоди, її видаляють шліфуванням і застосуванням антисептиків з отбеливателями, але окремі посинілі ділянки виявити і розглянути можна;
  • деревина жовтувато-коричневого або сірого відтінку також свідчить про тривалому зберіганні, зміни кольору в цьому випадку відбуваються за рахунок впливу сонячного ультрафіолету і дії грибка. Оскільки зрубана взимку сосна має високу вологість заболоні, тому грибкові культури вражають її швидше, ніж менш вологу сосну літньої рубки. Сухий ліс не зазнає змін кольору внаслідок діяльності грибка, оскільки суха деревина не вражається їм;
  • зимова деревина містить велику кількість крохмалю, накопичувати який дерева починають у липні. В холодний сезон крохмаль використовується в якості живильної середовища, будучи поступово розкладено на олії та цукру. Якщо нанести краплю йоду на окоренное колоду і в ділянці нанесення воно явно посиніє — ця сосна рублена взимку.

Вибираючи колоди для зрубу або оглядаючи готовий зруб, потрібно звернути увагу на відсутність численних маленьких отворів, наявність яких свідчить про поразку деревини жуком-точильщиком або жуком-короедом — у жодному разі не купуйте таке колоду, інакше вся деревина зрубу буде заражена комахами, позбавитися від яких буде неможливо!

Наявність глибоких тріщин шириною від 10 мм і вище означає, що деревина піддавалася прискореної сушінні або тривалий термін перебувало під сонячними променями — це шлюб.

Найпоширеніші помилки при вирубуванні зрубу

Елементи цього дерев’яного будинку збираються винятково пазовим з’єднанням, допускається використання тільки дерев’яних клинів — ніякого металу при монтажі маковиць бути не повинно. Металеві цвяхи або скоби використовувати заборонено, т.к. деревина в місцях їх забивання неодмінно загниє.

До усушки зрубу ніякі роботи з обшивки стін, стелі і тераси, flooring не виробляються, інакше через півроку обшитий зруб доведеться розбирати і переробляти пазові з’єднання з-за перекосів і щілин, а частина маковиць — замінити з-за появи цвілі і грибка через відсутність вентиляції за обшиті ділянками зрубу.

По закінченні терміну усадки зрубу потрібно скоротити стійки тераси або вибити з-під них відрізки дощок, підставлені при створенні зрубу. І тільки після цього можна обшивати терасу.

Перед монтажем віконних блоків в підготовлені під них прорізи потрібно встановити туди блок косяка, товщина кожного з чотирьох елементів якого не менш 100 мм. Тільки віконних блоків стандартної товщини в 50-60 мм ставити буде недостатньо — поступова усадка зрубу триватиме ще кілька років, рами віконних блоків будуть пошкоджені, а також викличуть зміщення вінців і оголення щілин.

Залиште коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Замовити дзвінок
+
Чекаю дзвінка!